סמוראי-דו

התקשרו עכשיו 0733744231

ג'ודו

ג'ודו

אודות הג'ודו

הג’ודו הומצא ביפן על ידי ד”ר ג’יגורו קאנו.ג'יגורו קאנו

ד”ר קאנו נולד ב-28 באוקטובר 1860 ומשפחתו שהיתה עמידה יחסית לאותה תקופה שלחה אותו ללימודים באוניברסיטה הממלכתית של טוקיו, יפן.

בתור ילד, היה ד”ר קאנו חלש ולעיתים קרובות הוכה על ידי בריוני השכונה. הילד הקטן החליט ללמוד להגן על עצמו. באותן שנים, היה הג’יוג’יטסו אומנות הלחימה העיקרית שנלמדה וקאנו פנה ללמוד אותה.

הג’יוג’יטסו הינה אומנות לחימה אלימה במיוחד הדוגלת בעצירת היריב בכל דרך אפשרית, גם אם דרך זו מסתיימת במוות.

בעצם קאנו הנער החל להתאמן ג’יוג’יסטו רק בגיל 17, אך מורהו הרגיש שהוא צעיר מדי ללימודים רציניים ונתן רק כמה תרגילים בסיסיים. קאנו הצעיר והשאפתן לא התספק בכך ועבר למועדון אחר.

ד”ר קאנו השקיע באימונים ובלימודים. על בסיס נסיון הילדות שלו הוא הכניס אומנות לחימה חדשה למערכת החינוך, אומנות רכה יותר שלא כללה את החלקים האגרסיביים והמסוכנים של הג’יוג’יטסו אלא רק את ההטלות, החניקות והבריחים.

בשנת 1882 הקים ד”ר קאנו את מועדון ה”קודוקאן” שם לימד את הג’ודו.
עם פתיחתו של המועדון, הזמינו מאמני הג’יוג’יטסו את ד”ר קאנו לתחרות . הרבה הוטל על כף המאזניים שכן אם היה מועדונו של קאנו מפסיד בתחרות, היה כל חזונו יורד לטמיון. בשנת 1886 נפגשו המחנות היריב לתחרות ומועדונו של קאנו ניצח ניצחון אדיר, מזכה את מקימו בהערכה לה היה ראוי.

פבל מוסין
 • פבל מוסין
 • מאמן ראשי ומנהל רשת
 • בעל תעודת "מאמן בכיר/מומחה" בענף הג'ודו והסמבו
 • בעל חגורה שחורה- דן 4
אליס שלזינגר
 • אליס שלזינגר
 • מאמנת בסניף "גן נחום"
 • בעלת תעודת "מאמנת בכירה" בענף הג'ודו והסמבו
 • בעלת חגורה שחורה- דן 3
שי גייזינגר
 • שי גייזינגר
 • מאמן בכיר ומנהל מקצועי
 • בעל תעודת "מאמן בכיר/מומחה" בענף הג'ודו וסמבו
 • בעל חגורה שחורה- דן 5
אדוארד פלטיאל
 • אדוארד פלטיאל
 • מאמן ברמלה ובסניף "חביב"
 • בעל תעודת "מאמן בכיר" בענף הג'ודו והסמבו
 • בעל חגורה שחורה- דן 4

במהלך שנים בהן אני מאמן, אני נתקל שוב ושוב באותן שאלות מהורים סקרנים.
מאחר ואני מאמין בכל ליבי שג'ודו אשר נחשב לאומנות לחימה מסורתית וענף ספורט אולימפי, חיוני ביותר להתפתחותם של ילדים, מצאתי לנכון לתת מענה למספר שאלות נפוצות אשר נוצרות בעקבות מידע מוטעה וחוסר היכרות עם הענף.

האם הילד מתאים לחוג ג’ודו ?

ג’ודו הוא אחד הענפים האוניברסליים אשר יכול להתאים לכל ילד או ילדה. בג’ודו אין צורך במבנה גוף ספציפי ולכן כל ילד בעל כל מבנה גוף יכול להתאים. המון הורים פונים אלי במשפט” לילד שלי יש אופי מאוד עדין, אנחנו לא חושבים שהוא מתאים לג’ודו. אז ככה, ג’ודו נתפס כענף ספורט אגרסיבי משום שהוא תחת הכותרת של אומנות לחימה, הרושם הראשוני הוא שג’ודו זה “מכות” . אך, האמת היא שפירוש המילה ג’ודו היא דרך רכה. אין אינדיקציה שאופי מסוים מתאים יותר או פחות לענף הג’ודו.

משפט נוסף שאני נתקל בו הרבה :” הילד שלי לא ספורטיבי כמו החברים בכיתה שלו.” המשפט הזה שגוי מכל בחינה, הרי כל ילד מתפתח בקצב שונה ואין להשוואות את קצב ההתפתחות לאף ילד אחר. בנוסף שהג’ודו מאוד עוזר בהתפתחות הפיזית והמוטורית  בגיל צעיר.

הדבר החשוב ביותר הוא ההבנה שהמאמן המוסמך יתאים את עבודתו ליכולת של הילד בקבוצה. הוא יחזק ויפתח את הכישרון והריכוז של הילד.

התמדה בחוג הג’ודו מפתחת ומועילה בדרכים הבאות:

 1. פיתוח מאוזן של כושר גופני (תוך כדי פעילות תנועתית מגוונת, משחקים וחיזוק הגוף).
 2. גמישות וקואורדינציה (תוך כדי ביצוע תרגילי אקרובטיקה, תרגילי טכניקה, לימוד נפילה נכונה כדי למנוע פציעות, שמירה על יציבה נכונה)
 3. פיתוח הביטחון והדימוי העצמי, יצירת כישורים חברתיים והבנת מבנים חברתיים (יחסי מורה תלמיד, יחסי תלמיד מתחיל מול תלמיד בכיר ולהיפך. כל זה תוך כדי משחקי תפקידים, עבודה בזוגות, עבודה בקבוצה)
 4. הפנמת ערכים של כבוד – כבוד לעצמי ולזולת, כבוד לבכיר ממני ולמתחיל , כבוד לחברי הקבוצה(במקביל לתרבות ולפילוסופיה העתיקה שלענף הג’ודו).
 1. פיתוח גישה נכונה להצלחה ולכישלון, רכישת היכולת להתמודד עם קושי, אי נוחות ואי הצלחה במסגרת תומכת ומכוונת , התגברות על כישלון תוך הצבת מטרות חדשות (תוך כדי הצד הספורטיבי של הענף – תחרויות, עומסים, אימונים בקבוצה למרות ענף ספורט אישי.)
 2. קבלת כלים מעשיים להגנה עצמית, תחום שהופך לצערנו הכרחי יותר ויותר בישראל של שנות האלפיים , למידה להגן על עצמי ועל הסובבים אותי בעת הצורך (תוך כדי קרבות במגע מלא שמאפשר חוקת הג’ודו ללא גרימת נזק למתמודדים).

בשלב מתקדם יותר, כאשר הג’ודו יהפוך למקצועי יותר, המאמן ידאג להתאים את הטכניקות האישיות למבנה גופו של הספורטאי, זריזות, כוח, גמישות קואורדינציה ועוד. ככה שכל ילד יצליח למלא את מלוא הפוטנציאל שלו בענף הג’ודו

ג’ודו הוא ספורט לבנים, למה שארשום את הבת שלי לחוג ג’ודו ?

אז ככה, למרות שענף הג’ודו נתפס בארץ בעיקר כענף גברי, בשאר העולם ג’ודו בנות מאוד פופולרי , ולעיתים אף מגיע לשוויון בכמות הגברים והנשים המתאמנים באותה קבוצה.
אין שום סיבה, שילדה לא תעסוק בענף הג’ודו. להיפך, הג’ודו יכול לחזק מאוד את הדימוי העצמי, ואת הביטחון העצמי. הג’ודו מפתח בצורה יוצאת דופן את כל היכולות הפיזיות: זריזות, כוח, קואורדינציה, גמישות, סיבולת וכוח מתפרץ.
הוא מקנה יכולת להתמודד במצבי לחץ שונים , אשר בסופו של דבר תלמד להתמודד איתם גם בחיי היום יום. היא תלמד להגן על עצמה בעת הצורך, ותלמד לעמוד על שלה ללא פחד ובלי מחשבה של אי מסוגלות.

כמה פעמים בשבוע כדאי להתאמן בג’ודו ?

השאלה הזו מאוד מורכבת, ומאוד תלויה באיזה גיל מדובר.
במשך שנים של הדרכה וניסיון המועדון שלנו פיתח שיטת אימון. השיטה מבוססת על עליה הדרגתית של כמות האימונים השבועיים ומשך האימונים בהתאם לגיל הספורטאי:
גן – פעם בשבוע 45 דק’
גן חובה עד כיתה ג’ – פעמיים בשבוע 45 דק’
כיתה ד’ – ו’ – פעמיים בשבוע אימון של שעה.
המתקדמים מתחילים באימון נוסף בשבוע – יום קרבות.
מכיתה ז’ ומעלה – מינימום פעמיים בשבוע אימון של שעה וחצי. הספורטאים שרוצים להגיע להישגים ספורטיביים מתחילים להתאמן על בסיס יום יומי במגוון תחומים– ג’ודו, כושר גופני, חדר כושר, אימוני נבחרת המועדון.

למה ג’ודו ולא כל אומנות לחימה אחרת ?

אתחיל מזה שבכל ערוצי הטבע ,המלאים בסיפורי התפתחות של סוג כזה או אחר של בעלי חיים, בו גורים מתעסקים רוב הזמן במשחקי קרב אחד עם השני: רודפים, מתנפלים, נושכים ומתגלגלים! כך הם מגלים את יכולתם, משפרים את כוחם ולומדים את ההיררכיה החברתית בניהם. זהו הטבע ואנחנו חלק ממנו.

מה זה ג’ודו? ג’ודו – ענף ספורט אולימפי ששמר עד היום את התרבות והפילוסופיה העתיקה של יפן. דו – משמעותה של המילה זה דרך לימוד, שביל המוביל למטרה . ג’ו – רך, גמיש. זאת אומרת שמשמעותה של מילה ג’ודו – דרך רכה וגמישה. זו אומנות לחימה שבה כמו בחיים היום יומיים שלנו צריכים למצוא דרכים מועילות וגמישות  לניצחון ובמקביל להשתמש בכוח היריב נגד עצמו. זאת האבקות מאוד מורכבת. ג’ודו הוא ענף הספורט האישי המתפתח והמצליח ביותר בישראל.

ילדות – זו תקופה מאוד חשובה בהתפתחות פיזית של האדם, בניה תנועתיות של הגוף ושל אופי האדם. בתקופה זו חובה לדרבן בצורה נכונה ומועילה את ההתפתחות הטבעית , לחזק את המערכת החיסונית ולפתח מודעות של ילדים לפעילות פיזית.

אולי כל אלה הסיבות למה ענף ג’ודו נבחר ביפן, בין כל האומנויות הלחימה היפניות, כחלק ממערכת חינוך בבתי ספר יסודי, ביניים, תיכון ואך אוניברסיטאות.

מה הגיל המומלץ כדי להתחיל להתאמן בחוג ג’ודו ?

ג’ודו ניתן להתחיל בכל גיל, ובכל שלב בחיים.
כמובן שישנה עדיפות להתחיל להתעסק בג’ודו כבר בגיל הילדות. עם השנים הגיל לתחילת חוג הג’ודו ירד משמעותי, היום מתחילים לקבל ילדים כבר החל מגיל 4.
אני כמאמן חושב שזהו גיל מתאים, כל עוד המאמן מתמחה באימון ילדים צעירים. המאמן צריך לדעת לחלק נכון את העבודה שלו על גבי שנים רבות, על מנת לשמר את הילד מגיל 4 לקריירה ספורטיבית מוצלחת.
במהלך הרבה מאוד שנים בהם אני מאמן, פיתחנו שיטת עבודה שמאפשרת לנו קידום מקסימלי של הספורטאי תוך כדי שמירת ספורטאים לאורך שנים.
שלב ראשון – ספורט בריאותי
בשלב זה אנו מקבלים ילדים בגילאי גן ועד כיתה ד’. האימונים מתחילים בפעם בשבוע 45 דק’ (לילדי גן) ובהדרגתיות עולים בכמות ובמשך האימונים (גן חובה עד ג’ – פעמיים בשבוע של 45 דק’)
מטרתנו המרכזי בשלב זה – פיתוח מקסימלי של כל התכונות של הילד תוך כדי חוויה חיובית של אימונים כייפיים, משחקים ופעילות חברתית. כמובן שבשלב הזה לומדים גם כן טכניקות ג’ודו, אבל הדגש הגדול הוא על טכניקות נפילה טובות ונכונות, בטיחות בזמן הנפילה.
שלב שני – ג’ודו תחרותי (מכיתה ד’ ועד ט’)
שלב שלישי – ג’ודו הישגי (מכיתה י עד יב’)
על כל השלבים תוכלו לקורא כאן

האם ג’ודו מסוכן ?

לא נסתיר, כמו בכל פעילות ספורטיבית, בחוג ספורט , או אפילו במגרש ספורט בית ספרי, אפשר להיפצע. כאשר ילד רץ ומשתולל הוא תמיד חשוף לנפילה לא נכונה וכתוצאה מכך לפציעה.
הדבר הראשון שאנחנו מלמדים בחוג ג’ודו, הוא כיצד ליפול נכון. משום שבענף הג’ודו אנחנו נופלים ומפילים כל הזמן , הנפילה הופכת להיות חלק מהאימונים. רוב הפציעות של הילדים (וגם של הבוגרים ובמיוחד של המבוגרים) נובעת מחוסר ידעה כיצד ליפול נכון. כל אדם רגיל קודם כל מנסה לבלום את הנפילה עם הידיים לכיוון נפילתו, מה שגורם המון פעמיים לשברים בשורשי כף היד, באמות, מרפקים ואפילו כתפיים.
בג’ודו אנחנו מלמדים קודם כל לא להוציא ידיים, ליפול בגלגול – מה שמוריד את הסבירות לקבל מכה ישירה בכל מפרק בגוף .
האם ג’ודו מסוכן?
לא יותר מלתת לילד לרוץ במגרש משחקים, פארק או כל פעילות ספורטיבית אחרת.
וילד שמתאמן בג’ודו, אשר יודע ליפול נכון מגדיל את הביטחון שלו ומקטין את הפציעות.

איך יודעים לבחור מועדון ג’ודו טוב ?

בתור אבא לילדה ובמקביל מאמן בכיר בספורט הישראלי, אני יכול להגיד לכם שכל פעילות ספורטיבית שתגרום לילד שלכם לקום ממסך המחשב, טלוויזיה או טלפון ולהתאמן זה יהיה לטובתם.
כמובן כשבוחרים מקום אימונים לילד שלכם צריך להתעניין דבר ראשון בהשכלה של המדריך או המאמן, וכמובן בניסיון ההדרכה שלו. מאוד חשוב שבאותו מועדון או אצל אותו מאמן קיימת שיטה ברורה של פיתוח ספורטאי מגיל צעיר ועד בוגרים . ככה אתם יכולים לדעת שלא יעשה נזק לילד שלכם בגיל צעיר.
כל ספורטאי בכיר בכל ענף התחיל להתאמן בחוג בלי לשים מההתחלה מטרה להיות אלוף גדול, אבל כאשר יש דרך אשר יכולה להוביל להצלחה, מי יודע? – אולי הילד שלכם יהיה האלוף הבא!

הילד שלי הוא היפר אקטיבי, האם ג’ודו יכול להפוך אותו ליותר אגרסיבי ?

הורים יקרים, ההיפך הוא הנכון . המשמעת באימונים מאוד נוקשה , אך מאפשרת לילד להוציא את האנרגיה שלו בדרך יעילה מתונה וממוקדת. הילד ילמד, להיות קשוב להוראות המאמן. הוא ילמד לכבד ולשלוט על היצרים הפנימיים שלו. במהלך האימונים הוא ילמד לנווט את האנרגיות שלו למקום חיובי, למקום של עשייה והתקדמות בטכניקות הנלמדות.
כמובן שזה לא יקרה כמו נס, זה לא יקרה באימון אחד. זהו תהליך שלוקח זמן. זמן למאמן ללמוד להכיר את הילד וזמן לילד להכיר את המאמן ואת הגבולות הנדרשות ממנו באימון. הדבר החשוב ביותר בתהליך הזה, זהו הסובלנות שלכם ההורים. יחד אנחנו נוכל ללוות את הילדים שלכם למצויינות.ג'ודו

מדברים עלינו

סמוראי-דו
שותפים שלנו